Cassandra Clare sajnos egy nagyon szomorú hírről számolt be, ami láttán csak pislogok, hogy egyáltalán ilyen megtörténhetett…
“Augusztus első hetén nyereményjátékot tartottam a Lost Book of the White kapcsán, így öt ember nyert dedikált kötetet. Sajnos egyikük bescannelte és feltöltötte a könyv összes oldalát, és odaadta egy barátjának fordításra. Összetört a szívem, mert Wes Chu és én olyan keményen dolgoztunk a könyvön. Még szomorúbb vagyok az ember miatt, akinek tudom a nevét, de nem árulom el, mert rajongónak adta ki magát, csak hogy megszerezze a példányt és árthasson”.
Amerikában a nagy kaliberű könyvekhez készül egy úgynevezett ARC-példány, ami promóciós célra szolgál, például bloggerek is ezt kapják meg, hogy a megjelenés előtt véleményezhessék a könyvet. Természetesen jelezve, hogy ezt a példányt tilos közzéadni.
De miért gond az, hogy ez most kikerült? Hiszen a könyv hivatalosan csak szeptember 1-jén fog megjelenni Amerikában, tehát az, hogy már most elérhető a kalóz változat jóval kevesebb értékesítést fog jelenteni, különösen az e-könyvek eladása eshet vissza.
Egy sorozat esetében számos következménye lehet annak, ha a kiadó azt látja, a második kötet nem fogy jól. Hiszen így felmerül a kérdés: szükség van egy harmadik részre is? Vagy ha szükség van rá, jelenjen meg ugyanakkora példányszámban? Netán a gyenge fogyás miatt a harmadik résznél nem lesz csak egy rossz minőségű, papír kiadás a könyvből, mert az olcsóbb a külföldi kiadónak?
A témában Maggie Stiefvater beszélt nagyon érthetően, abból sok infót megtudhattok, csekkoljátok itt. Hiába gondolják páran azt, hogy a bestseller szerzőket nem érinti érzékenyen, ha így meglopják őket, sajnos ez minden írónál probléma.
Cassandra Clare egy másik tweetben már ki is írta, hogy valószínűleg emiatt meg fogja szüntetni a nyereményjátékokat, hiszen sem az amerikai, sem a spanyol kiadója nem lesz elragadtatva, hogy a hivatalos megjelenés előtt terjed a Magus & Alec sorozat második része.
És miért is nagy baj, ami történt azon túl, hogy az írónak probléma? Cassandra erre is válaszolt: a kiszivárogtatás nem csak neki, hanem a könyvesboltoknak és a kiadóknak is árt, és így minden embernek, aki azon dolgozik, hogy egy könyv megjelenhessen. És most, ebben a koronavírusos időszakban különösen fontos, hogy egy potenciális sikerkönyv lehetőséget biztosítson mondjuk a könyvesboltoknak, a kiadóknak a túlélésre, sajnálatos, hogy így most ők is bajba kerülhetnek.
“Biztos mondhatnék még mást is, de határidőm van, írok még könyveket, hogy a seggfejek ellophassák őket.”
Cassandra ezekkel a szomorú szavakkal zárta a sorait. Valószínűleg neki sem esett jól, hogy sokan még nekiestek, miért “panaszkodik” emiatt. Márpedig egy dolgot érdemes megjegyezni: az íróknak sem adják oda ingyen a kenyeret a boltban… Sem a nyomdai dolgozónak. Az e-könyvek le és feltöltése pedig nagyon súlyos károkat okoz, nem csak itthon, hanem külföldön is…